środa, 17 października 2012

Camilla Lackberg - seria o Erice Falck

Camilla Lackberg - seria o Erice Falck


Miałam po kolei Wam opisywać każdą przeczytaną część, ale doszłam do wniosku, że to się mija z celem. Przeczytałam te książki już jakiś czas temu więc nie ma sensu rozwodzić się nad wszystkimi z osobna. Teraz mam w planach przeczytać "Fabrykantkę aniołków", ale to dopiero jak uporam się z bieżącą lekturą.
Cóż mogę Wam napisać o tym zbiorze różnych lecz połączonych ze sobą książek?

Głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck oraz policjant Patrick Hedstrom. 
Ich losy po latach łączą się kiedy Erika dowiaduje się o śmierci swojej przyjaciółki z dzieciństwa. Wszyscy poza matką dziewczyny są przekonani iż popełniła ona samobójstwo. Na prośbę matki, Erika stara się dojść do prawdy a pomaga jej kolega ze szkolnych lat a obecnie policjant, Patrick. 
Na tle wszystkich zbrodni, morderstw i nieszczęść ludzkich rozwija się miłość głównych bohaterów. Na całe szczęście jest ona pięknie wkomponowana w treść i nie przytłacza czytelnika. 
Części jak na razie jest osiem, ja przeczytałam siedem, ale żeby ten wpis nie był długaśnym bredzeniem to wklejam poniżej opisy wszystkich części (po kolei).

Camilla Lackberg - Księżniczka z lodu (Link do strony) 
W niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji, wśród małej, zamkniętej społeczności, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą – w jednym z domów odkryto zwłoki młodej kobiety. Początkowo wszystko wskazuje na samobójstwo, okazuje się jednak, że Alex została zamordowana. Prywatne śledztwo rozpoczyna Erika Falck – pisarka i przyjaciółka Alex z dzieciństwa, do której dołącza miejscowy policjant Patrik Hedström.

Camilla Lackberg - Kaznodzieja (Link do strony)

Pewnego letniego ranka mały chłopiec w czasie zabawy w wąwozie leżącym nieopodal Fjällbacka odnajduje nagie zwłoki młodej dziewczyny. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede stają przed bardzo skomplikowaną zagadką. Okazuje się bowiem, że pod ciałem dziewczyny leżą szkielety dwóch innych kobiet, które zaginęły pod koniec lat 70-tych...
Camilla Lackberg - Kamieniarz (Link do strony

Październikowy poranek we Fjällbace. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zastawił na homary. Przy ostatnim z nich coś się mocno zacina, Frans przeczuwa, że nie będzie to zwykły połów, nie myli się, w siatce więcierza tkwi ciało dziewczynki...

Camilla Lackberg - Ofiara losu (Link do strony)

Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie bez śladów niecnych intencji, okazuje się czymś całkowicie innym. Kiedy dochodzi do kolejnego, równie tajemniczego zdarzenia, pojawia się hipoteza - a jeśli ofiary obu wypadków zamordowano? Policja w Tanumshede ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca konflikt między „gwiazdami” i miejscową społecznością. Czy zabójca kryje się w małej grupie głodnych mediów ludzi współpracujących z programem? Patrik Hedström ma problem z tą sprawą. Jednocześnie zajęty jest przygotowaniami do zbliżającego się ślubu z Eriką. Czas i wysiłek poświęcony na planowanie tego wydarzenia przeradza się we frustrację i stres. Napięcie jest tym większe, że u Patrika i Eriki mieszka jej siostra Anna z dziećmi. Niełatwo jest poradzić sobie z drobnymi kompromisami codziennego życia i ściganiem zabójcy, co widać szczególnie wyraźnie, kiedy Erica zaczyna podejrzewać, że Anna interesuje się całkowicie nieoczekiwanie jedną z osób z kręgu jej przyjaciół...

Camilla Lackberg - Niemiecki bękart (Link do strony

Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni później umiera. Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?

Camilla Lackberg - Syrenka (Link do strony) 
  
W Fjällbacka w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Mimo wysiłków Patricka Hedströma i jego kolegów z komisariatu w Tanumshede, nikt nie wie, czy zaginiony żyje, czy nie. Cztery miesiące później zostają odnalezione jego zwłoki zamrożone w lodzie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy jeden ze znajomych zmarłego - pisarz Christian Thydell - nagle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Camilla Lackberg - Latarnik (Link do strony

 Patrick Hedstrom wraca do pracy po długiej nieobecności, gdy próbował odpocząć, opiekując się Eriką i przedwcześnie urodzonymi bliźniakami. Ledwie przekroczył próg komisariatu, a już dostał nowe dochodzenie. W jednym z mieszkań znaleziono martwego mężczyznę postrzelonego w tył głowy. Ofiarą okazał się Mats Sverin, dyrektor finansowy rady gminy, człowiek wielce przyjazny i powszechnie lubiany. Wspólnie z kolegami Patrick zaczyna odtwarzać całe życie Matsa, w którym kryje się więcej tajemnic niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Camilla Lackberg - Fabrykantka aniołków (Link do strony

Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby.
Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i otworzyć dla gości stary ośrodek kolonijny, którym wiele lat temu zarządzał surowy ojciec Ebby.
Wkrótce po rozpoczęciu prac remontowych oboje omal nie giną w tajemniczym pożarze. Równie tajemnicze są stare ślady zaschniętej krwi odnalezione pod zerwaną podłogą w jadalni. Do akcji wkracza Patrick Hedström. Czy zdoła wyjaśnić zagadkę z przeszłości?

Polecam Wam rozpocząć czytanie od początku, ale nawet jeśli wybierzecie inną (czwartą, szóstą czy ósmą) książkę to znajdziecie tam nawiązanie do poprzednich pozycji, co prawda nie tak szczegółowe ale jednak wyjaśniające poprzednio opisane wydarzenia.
Miłego czytania.

Pozdrawiam cieplutko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...